התרופה קסלג'נז מעודדת פיגמנטציה

חוקרים מאוניברסיטת ייל מדווחים כי ייתכן ומצאו טיפול מבטיח למחלת העור - התרופה קסלג'נז (Xeljanz). קסלג'נז היא טיפול ביולוגי חדש יחסיתחוקרים מאוניברסיטת ייל מדווחים כי ייתכן ומצאו טיפול מבטיח למחלת העור - התרופה קסלג'נז (Xeljanz). קסלג'נז היא טיפול ביולוגי חדש יחסית למחלה אוטואימונית אחרת - דלקת מפרקים שגרונתית, הנשקל כיום גם כטיפול לפסוריאזיס בעקבות מחקרים שהצביעו על כך שהטיפול יעיל ובטוח גם למחלת העור. התרופה הניטלת בבליעה מכילה את החומר הפעיל טופסיטיניב (tofacitinib) ופועלת לעיכוב אנזימים מסוג JAK Kinase3 המשתתפים בתגובה דלקתית, וכתוצאה מכך גורמת לעיכוב או עצירה של תהליכים דלקתיים.
החוקרים החליטו לבחון את השפעת התרופה על ויטיליגו בעקבות מחקר שערכו לאחרונה, שמצא כי קסלג'נז הייתה יעילה בטיפול באיבוד שיער בעקבות המחלה אלופציה אראטה. הם מסבירים כי למחלות ויטיליגו ואלופציה אראטה גורמי סיכון גנטיים משותפים והן עלולות להתקיים במקביל בחולים או במשפחות של חולים, מה שמצביע על מנגנון משותף.

את הקסלג'נז הם ניסו בינתיים על מטופלת אחת עם ויטיליגו – אישה בת 53 עם כתמים לבנים על הפנים, הידיים והגוף, שניסתה את הטיפולים הקיימים למחלה ללא הצלחה וחשה מצוקה רבה. לאחר שנטלה את התרופה במשך חודשיים, האישה חוותה שיפורים משמעותיים בפיגמנטציה על הפנים, הזרועות והידיים. לאחר שלושה חודשים נוספים של טיפול, הכתמים הלבנים על הפנים והידיים נעלמו כמעט לחלוטין, ונותרו רק כתמים מעטים על אזורים אחרים בגופה.

מקור הכתבה >>